St | Herb Doğal Göğüs ve Güzellik Ürünleri

Marie Claire Kasım Ayında Yayımlanan Prof.Dr Cihat Ünlü İle Röportajımız

 

Meme Güzelliğinde ve Sağlığında Fito-Östrojenin Etkisi

Göğüs güzelliğinin kadınlar için ne kadar önemli olduğu herkes tarafından bilinir. Bundan dolayı da güzelliğin bir parçası olarak göğüslerin bakımı, uzun seneler diriliğinin korunması, özen isteyen bir çabadır. Arzu edilen forma ameliyatla kavuşulsa bile zaman içerisinde deformasyon mutlaka gerçekleşecektir. Dolayısıyla ister estetik ameliyatı sonrası isterseniz düzenli ürün kullanımı ile olsun göğüs bakımı her zaman gereklidir. Göğüsler her zaman birden çok duyguyu ön plana çıkartmıştır. Özgüven, beğenilmek veya bunların aksine utanmak.. Bu duyguların yoğunluğu kadınları göğüs bakımı için çeşitli alternatif yöntemler denemeye itmiştir.

Nedir bunlar; estetik operasyonlar, göğüs bakım ürünleri, bitkisel ürünler, masaj ve spor... Öncelikli olarak yapılması gereken kişi deformasyon sebeplerini bilmeli, göğüs yapısını tanımalı ve ana sorununu tespit ederek yönelmelidir. Kadınlar göğüslerini korumak için ne yapmalı? Nelere dikkat etmeli?

Yanlış duruş pozisyonu, bakımsızlık ve size uygun olmayan sutyen kullanımı sizi olduğu kadar göğüslerinizi de üzer. Peki başarılı bir göğüs bakımı nasıl olmalı? Göğüs jimnastikleri yapabilirsiniz. Nasıl mı?

1.Ayakta, avuçlar, parmaklar yukarı gelecek şekilde göğüs düzeyinde birleştiri­lir. Derin nefes alınır.

2. Eller aynı pozisyonda olmak üzere kollar ağır ağır başın üstüne kaldırılır. Nefes alma sürdürülür.

3. Nefes verirken kollar tamamen yukarı kaldırılır. Ellerin durumu hep avuçlar birbirine bitişik şekildedir. Bu üçlü hareket on kez tekrarlanır.

4. Yeni bir hareket kollar havada başlar. Eller havada açık olarak tutulur ve derin nefes alınır.

5. Kollar iki yana indirilir, omuz düzeyinde yere koşut olarak uzatılır ve nefes vermeye başlanır.

6. Nefes vermeyi sürdürerek kollar iki yana tamamen indirilir, bu üçlü hareket de on kez tekrarlanır.

Peki bunların hiçbirine gerek kalmadan goğüslerimizi deformasyonlardan nasıl koruruz?

*Spor yaparken, hoplayıp zıplarken koşarken mutlaka sutyen giyin. Kendi ağırlığıyla derinin elastikiyetini zorlamasına izin vermeyin,

* Sıcak suyla banyo yapmaktan, saunalardan, hamamdan sakının. Kese, peeling gibi derinin yüzeyinde bastırılarak yapılan işlemleri dokuyu çekiştirmeden ve en nazik hareketlerle yapın,

* Tazyikli soğuk su masajının göğse dirilik sağladığını unutmayın. Duştan çıkmadan önce birkaç dakika dairesel hareketlerle, dayanacağınız serinlikte su tutun,

* Derinizi sağlıklı tuttuğunuz sürece göğüs diriliğini de sağladığınızı biliyorsunuz. Sıkılaştırıcı ve göğüs derisini nemlendiren özel bakım ürünlerini 25-28 yaşlarından

 


itibaren kullanmaya başlayın,

* Göğüs güzelliğini önemsemek için hamilelikteki büyüme ve sönme durumunu beklemeyin. Bakım yapmak için sarkmasını veya çatlaklar oluşmasını beklerseniz alacağınız sonuçlar pek tatmin edici olmayabilir,

* Banyo çıkışlarında dirilik koruyucu tonik ve kremlerden kullanın,

* Sırt, üst kol ve omuzları geliştiren her hareket göğüs diriliği üzerinde de etkilidir. Yüzün, halı silin, cam silin, kürek çekin, barfiks yapar gibi kendinizi yukarı çeken kol hareketleri yapın.* Diyet yaparken göğüslerin de hacim kaybettiğini göz önüne alarak göğüs bakım kürlerini uygulayın.

Bunların hepsi çok kolay ve uygulaması keyifli hareketler. Peki yeterli mi?

Son yıllarda dermokozmetik alanında özellikle göğüs bakımı için ciddi ve yoğun arge çalışmaları sürdürülüyor. Bunun en büyük amacı göğüs estetik operasyonlarına gerek kalmaksızın 30 lu yaşlarınızda bakıma başlayarak kadınların ameliyat noktasına gelmeden hep genc ve diri gögüslere sahip olmalarını sağlamak. Daha güzel göğüslere sahip olmak istiyor ve ameliyat olmak istemiyorsanız, kafanızdaki soruların cevaplarını arıyorsanız bu haberimiz tam sizin için..

BunlarınBaşarılarıyla her daim adından söz ettiren Prof. Dr. Cihat Ünlü ile fito-östrojenin meme sağlığı ve bakımı üzerindeki etkilerinden konuştuk.

Prof. Dr. Cihat Ünlü

1979 yılında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesinden (AÜTF) mezun oldu ve asistanlık eğitimini AÜTF ve Hannover Üniversitesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniklerinde 1986 yılında tamamladı. Almanya'da özellikle IVF (Tüp Bebek), endoskopik cerrahi ve infertilite alanlarında eğitim gördü. Dr. Ünlü Türkiye'nin en büyük IVF merkezlerinden biri olan AÜTF Tüp Bebek Ünitesi'ni kurdu ve uzun yıllar yönetti. Dr. Ünlü'nün 200'den fazla bilimsel makale, kitap bölümü ve ulusal-uluslararası kongre tebliği mevcuttur. Jinekoloji alanında 15 kadar uluslararası dernekte aktif olarak çalışmaktadır.

  Sizler çin Profesör Doktor Cihat Ünlü ile konuştuk, merak edilenleri sorduk;

Fito-Östrojen zararlı mıdır? Siz fito-östrojen katkılı ürünleri öneriyor musunuz?

C.Ü Östrojen gibi davranan fitoöstrojen denilen bitkisel bileşikler östrojen reseptörlerine bağlanabilir ve zayıf östrojenik etki uygulayabilirler. Fito-östrojenin kanıtlanmış bir zararı yoktur.
  


 

uygulayabilirler. Fito-östrojenin kanıtlanmış bir zararı yoktur. Ürün formüllerinde östrojeni sentetik olarak değil de, bire bir östrojen ihtiva eden bitkilerden seçenler bir adım önde. Zira kadınlar kanser korkusuyla sentetik östrojeni bünyesine sokmak istemeyecek kadar bilinçlendi.

Östrojen hormonu desteğiyle başarıya ulaşan dünyaca ünlü dermokozmetik üreticileri, kadınları korkulu rüyası hormonlarla tanıştırdılar, eğittiler ve ikna ettiler. Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?

C.Ü Bu göğüs bakım ürünlerinin bir diğer rahatlatıcı ve güven veren özelliği ise haricen kullanılması. Çünkü göğüs büyütmek amacıyla gerek sentetik gerekse ajan olan östrojen ağızdan alınması durumunda odağınız göğüs olmasına rağmen kana karışarak ihtiyaç noktasına ulaşamadan bir başka alana yönelebiliyor. Bu da tedavi sürecini ciddi anlamda uzatabiliyor. Tabii tüm bunlar göğüs bakımı olarak kullanılan; ameliyat stresinden uzak, risksiz kendini seven ve kişisel bakımına özen gösteren kadınlar için estetik ameliyatına alternatif olarak sıkça başvurulan yöntemler halini aldı.

Göğsünü büyütmek, dikleştirmek ve hacim kazandırmak isteyen kadınlar ameliyat stresi olmadan bu süreci gerçekleştirebiliyor. Bunun yanı sıra yanlış bilinen bir konudan da bahsedelim. Göğüsler kendi içinde hiçbir kas dokusu içermeyen sadece süt bezleri, yağ ve bağ dokusu bulunan bir oluşumdur. Dolayısıyla sadece egzersiz yapılarak memelerin büyütülmesi ya da dolgunlaştırılması mümkün değildir.

Kanser ile ilgili yapılan bir araştırma var mı? Kansere yönelik bir problem yaratır mı?

C.Ü Columbia Üniversitesi ve Londra Üniversitesi Kanser Araştırma Merkezi'nin hazırlamış olduğu raporlara göre fito-östrojenin kanser üzerinde olumsuz etki yarattığı sonucuna rastlanmadığına vurgulanıyor. Kanser riski taşıyan hastalarda ise kanseri tetikleyecek bir bulguya rastalanmadığı raporlanmıştır. Bu sebeple fito-östrojenin insan vücudu üzerinde olumsuz bir durum yaratmadığını gönül rahatlığı ile söyleyebiliriz.

Fito-Östrojen göğüste nasıl etki gösteriyor?

C.Ü Östrojen göğsün büyümesini sağlar ve kadın göğsünün karakteristik dış görünümünü oluşturur. Fito-östrojenler ne yapar? Östrojene duyarlı göğüs dokusunu uyarır, geliştirir ve göğüs ucunu bağlayan kanalları uzatır, geliştirir. Göğsü şekillendiren yağ ve bağ dokularının sayısını artırır. Bu sayede göğüs dokularının gelişimini sağlayarak göğsün formunu onarır. Ayrıca fito-östrojen içeren ürünler, göğüs lobüllerinin gelişmesine yardım eder, göğsü geliştirir ve hacim kazandırır. Fito- östrojenin nano teknoloji ile birleştiği ürünlerin göğsün en alt katmanlarına inerek daha hızlı etki sağladığını söyleyebiliriz.

Fito-Östrojen ne kadar zamandır var?

C.Ü Tayland'da yerel bölge insanları Pueraria Mirifica'yı 100 seneden


 

daha fazla zamandan beri bilhassa insanı yenileyen kalitesinden dolayı kullandıkları biliniyor. Pueraria Mirifica'nın insanı yenileyici özelliklerine olan inanç bir nesilden ötekine geçmektedir ve bu bir süre önce Luang Anusan Suntara'nın yapmış olduğu yayın ile gösterilmiştir.

Fito-östrojen içeren ürünler nerelerde bulunur?

C.Ü Sağlık bakanlığı onayı bulunan bu ürünler genellikle eczanelerde bulunuyor, doktorlar reçete yazabiliyor.

Fito-östrojen içeren ürünlerin ne kadar süre ile kullanılmasını öneriyorsunuz?

C.Ü Minimum 3 ile 6 ay arasında düzenli olarak kullanılması ilk aşamada önemli rol oynuyor. Bu zaman aralığının kişiden kişiye göre değişiklik göstermesi sebebi ile bu süre artabilir veya azalabilir.ayrıca Fito-östrojeni bizler yediğimiz soya, sarımsak,maydanoz, fasülye, havuç, patates,pirinç, kiraz gibi gıdalardan da aldığımızı bilmekte fayda var. Ayrıca fito-östrojenin ağarmış saçları koyulaştırdığı, saç uzamasını artırdığı, hafıza kaybını azalttığı, kan dolaşımını hızlandırdığı, enerji ve gücü artırdığı, regl düzenlediği, vajinal salgıyı artırdığı bilinmektedir.

Masaj gerektiren bu gibi ürünlerin evde kullanımı mümkün mü?

C.Ü Göğüs masajı normal zamanlarda her kadının evinde kendi kendine uygulayabileceği kolaylıktadır. Kadınlar bu masajları yaparken aynı zamanda göğüslerini kontrol de etmiş olurlar. Bu masajlarda en önemli dikkat edilmesi gereken husus bu masajın asla aşağıya doğru yapılmamasıdır. Saat yönünün tersine dıştan içe yapılan uygulamalar tavsiye edilen en sağlıklı yöntemdir.. Yazımızın başında da bahsettiğimiz gibi göğüs bakımı 3 veya 6 ay içersinde başlayıp bitecek bir durum değidir. Yaşantınız boyu sürdürmeniz ve kendinizi yıl içersinde şımartmanız gereken bir yolculuktur.

 

Röportajı Gerçekleştirenler

Marka Yöneticileri

Tolga Ağralı-Zeynep Ezgi Yelgedik

 

 

 

Sayfayı Paylaş