St | Herb Doğal Göğüs ve Güzellik Ürünleri
Göğüs Büyütme

Göğsü Etkileyen Etkenler


Gogus

Göğüs Büyümesi


Büyüme mekanizması: Bir meme büyütme ve gerginleştirme ürününün nasıl çalıştığını iyice anlamak için ilk önce kadın vücudunun memeleri nasıl geliştirdiği yönünde kısa bir bilgiye ihtiyaç vardır. Bilimsel araştırmalar meme dokusunun büyümesinin estrojen, projesteron, prolaktin ve insan büyüme hormonunun etkileri ile meydana geldiği sonucuna varmıştır. Normal meme dokusu gelişmesi için bütün bu hormonların vücutta düzgün bir denge içinde mevcut olması gereklidir. Çocukluk sırasında estrojen küçük miktarlarda salgılanmaktadır. Ergenlikten sonra ise salgılanan estrojen miktarı hipofiz hormonlarının ( Follikül Uyarıcı Hormon – FSH ve Lüteinize edici Hormon – LH ) etkisi ile 20 kat veya daha fazla artmaktadır. Bu devrede cinsel organlar bir çocuktakinden bir erişkininkine değişmektedir. Dış genital organlar büyür. Estrojenlerin memedeki etkisi yağ depolanmasına, destek ve asal dokuların ve yaygın bir süt kanalı sisteminin gelişmesine sebep olur. Ergenlikten sonra estrojen yanında projesteron ve prolaktin de yumurtalıkların alveollerinin fazla miktarda büyümesinden sorumludurlar ve bu oluşumların fonksiyonlarını tayin ederler.

Gogus


Projesteron memedeki lobül ve alveolar hücrelerin gelişmesi, bölünerek büyümesi ve salgılayıcı karakter almasına neden olur. Fakat projesteron hipofizden gelen prolaktin tarafından uyarılmadıkça alveollerın süt ifraz etmesine neden olmaz. Projesteron memelerin büyümesine kısmen lobüllerdeki değişiklikler ve aynı zamanda kısmen memede cilt altı dokusunda su tutulmalarına bağlı olarak sebep olur. Bilim adamları memelerdeki estrojen reseptörlerini ( tutucularını ) estrojen veya estrojene benzer maddeler (fito-estrojenler)ile uyarmanın hakikatte kadın memesinde %150 ye varan oranlarda büyüme sağlandığını kanıtlamışlardır. 

Özet


Estrojen hormonu memelerde büyümeyi başlatır ve erişkin kadın memesinin karakteristik dış görünüşünden sorumludur. Yumurtalıkları yeterli miktarda estrojen ve projesteron salgılamayan kadınlarda memelerin gelişmesinde gerilemeler olabilir. Kadınlar yaşlandıkça yumurtalıklar daha az hormon yapmaya başlar ve memenin küçülmesine neden olur. Bilimsel bulgular ilave estrojen ve projestreron verilmesinin meme büyümesini arttıracağını göstermiştir. Fito-hormon’lar estrojene benzer bileşiklerdir. Fito-estrojenler vücudun geliştirdiği estrojenlerin biyolojik aktivitesine benzer aktivetelere sahiptirler. Fito-estrojenler vücudun doğal endojen (iç)estrojenlerinden çok daha zayıf olmalarına rağmen, bunların alınması vücutta reseptor bağlayıcı dokularda, hepsinde değilse de pek çoğunda, estrojene benzer etkileri görülmüştür. 

Göğsü etkileyen etkenler


Hamile olmayan kadınlarda memeler genellikle aktif olmadığı düşünülür isede, normal ovülasyona bağlı dönemsel değişiklikler geçirirler. Pek çok kadın adet görmeden önce memelerinde büyüme, sertleşme ve hassasiyet (ağrı) hissedebilir. Memelerdeki hafif büyüme olasılıkla memelerde su tutulmasına (ödeme) bağlıdır. Memelerinde fibrotik yumrular bulunan yaşlı kadınlar daha fazla ağrı hissedebilir. Bu genellikle meme kütlesinin etrafında olur. Hacim ve yoğunluk değişikliklerinin adet görme sırasında kadında estrojen ve projestereon seviyelerindeki değişikliklerden kaynaklandığı düşünülmektedir.

Gogus


Doğum kontrol ilaçları ( kontaseptifler ) da meme yoğunluğunu etkiler. Estrojen ve projesteronların devamlı olarak alınması adet öncesi meme değişikliklerine neden olabilir ve buda sıklıkla memeleri hassas yapar. Menopoz sırasında gonadotropin, estrojen ve projesteron seviyelerindeki değişiklikler hem süt bezleri hem de süt kanallarında değişiklikler meydana getirir. Bu hormonların seviyelerinde azalma olduğu hallerde hormonla yerine koyma tedavisi yapılmadığı zaman süt bezlerinin sayı ve büyüklükleri azalır ayrıca memelerin kontüründe bozukluk meydana gelir. Gebelik sırasında memelerde süt birikmesine bağlı olarak çok sayıda büyüklük ve ağırlıkta artma değişiklikleri ortaya çıkabilir. Süt veren memeler devamlı olarak sertlikte de değişikliğe uğrarlar ve duyarlı hale gelen meme başı kumaş sürtünmesi nedeni ile çatlama tehlikesi ile karşılaşabilir. Bu nedenle hamile ve emziren kadınların fiziksel aktiviteleri sırasında kendilerine uygun koruyucu sütyen kullanmaları şiddetle tavsiye olunur. Görüldüğü gibi memelerin dahili anatomik desteğinde meydana gelen azalma bir nevi harici destek gerektirir. Fiziksel egzersiz sırasında memelerin çok fazla hareket etmeleri kadınlarda bu gereksinimi bilhassa gebelik ve adet görme sırasında fazlasıyla arttırabilir.

Sayfayı Paylaş