St | Herb Doğal Göğüs ve Güzellik Ürünleri
Göğüs Büyütme

Göğsün AnatomisiMemeler göğüste pektoral kaslar üzerinde bulunan, göğüs duvarına fibroz uzantılar (Cooper’s ligamanları) ile bağlanmış, içinde süt bezleri, yağ ve bağ dokusu bulunan bir oluşumdur. Memelerin kendisi hiç kas dokusu içermez ve dolayısı ile eksersiz yapılarak memeler geliştirilemez. Memede süt bezlerini bir yağ tabakası kaplar ve memenin kas tarafına doğru dağılır. Bu yağ dokusu memeye yumuşak ve akıcı bir şekil verir. Meme yağı özel hormonlarla uyarıldığında süt yapma kapasitesine sahip süt bezlerinin yanında kan damarları, sütü bezlerden meme başına nakleden süt kanalları ve memeye his veren sinirlerden oluşur. Bu sinirler adale tabakası arasından meme başına doğru giderler ve bilhassa meme başı ve etrafındaki renkli bölümde (areola) daha da hassas duruma gelirler. Bu da kadın memesinde cinsel hassasiyetin var oluş sebebidir. Memeler değişik sertlikteki dokulardan oluştuğundan tamamen düz bir satıha sahip olmayıp yumrulu hissedilirler. 

Gogus

Gogus

Bu muntazam olmayış bilhassa zayıf ve küçük memeli kadınlarda ve memeyi yumuşatacak çok az yağ dokusu bulunduğu zaman daha da belirginleşir. Menopozdan sonra adet değişiklikleri ve hormonal uyarının düşmesi sonucu memede bezlerinin azalması bu durumu değiştirebilir ve göğüs dokusu yumuşar. Menopozdan sonra da estrojen hormonların kullanılması memede yumrululuğun devam etmesine neden olabilir. Memede süt bezleri meme başı tabanına toplayıcı kanallar yolu ile boşalırlar. Bu kanallar meme başında toplanarak dışarıya açılır. Bunlar bir taraftan süt kanalları olarak görev yaparken diğer taraftan da ekseriyetle meme problemlerinin kaynağı olabilirler. Meme üzerinde bir çıkıntı şeklinde olan meme başı bezelerden salgılanan ana sütünün beslenme sırasında bebekler tarafından emilmesini sağlar. Kadınlar arasında meme başları şekillerinde belirgin değişiklikler olabilir. Bazılarında meme başları hep sertleşmiş haldedir. Bazılarında ise soğuk ile uyarılınca, fiziksel temas veya cinsel aktivite ile sertleşir. Bazı kadınlarda ise içe dönük meme başları vardır.

Meme başının etrafında areola denilen hafifçe yüksek ve koyu renkli yuvarlak bir alan vardır. Meme başı ve areolada bu bölgelere sert bir kıvam veren özel kas lifleri mevcuttur. Areola da ayrıca Montgomery bezleri vardır ve bunlar areola yüzeyinde küçük, cilt seviyesinden yükselmiş kabarcıklar halinde görülürler. Bunların salgıları areola’nın kayganlığını sağlar ki bu normal bir durumdur. 
Memenin altında kol hareketlerinden sorumlu pektoralis majör adı verilen büyük bir kas vardır. Meme bu kas üzerinde oturur. Pektoralis majör adalesi göğüs duvarından başlangıcını alarak meme altına doğru uzanır ve kolun yukarı bölümüne bağlanır. Ayrıca kol ve göğüsün birleştiği yerde aksilla kıvrımı meydana getirir. Aksilla (koltuk altı) bu kıvrımın arasındaki çöküntü alanıdır. 
Her kadının memesi değişik şekildedir. Bireysel meme görünümü kadının meme dokusu ve memedeki yağ miktarı, kadının yaşı, gebelik ve emzirme durumları, genetik nedenler, meme derisinin kalitesi ve esnekliği ve hormonların etkisine göre değişkenlik gösterir..

Sayfayı Paylaş