Tarihçe

Tayland’da yerel bölge insanları Pueraria Mirifica’yı 100 seneden daha fazla zamandan beri bilhassa insanı yenileyen kalitesinden dolayı kullanmaktadırlar. Pueraria Mirifica’nın insanı yenileyici özelliklerine olan inanç bir nesilden ötekine geçmektedir ve bu bir süre önce Luang Anusan Suntara'nın yapmış olduğu nesriyat ile gösterilmiştir.
Mayıs 1931 de Luang Anusan Suntara Kwao Krua konusunda Pueraria Mirifica’nın kullanılarak halk ilaçları hazırlanmasının değişik yönlerini anlatan ve ilacın yenileyici gücünün bulunduğunu iddia eden bir kitapçık yayınlamıştır. Bu kitapçıkta Pueraria Mirifica'nın aşağıda belirtilen özelliklere sahip olduğu belirtilmiştir. 

1932 Siam derneği mecmuasının Bitki Bölümü Başkanı R. A.F .C Kerr bilimsel camianın ilgisini eskiden yanlışlıkla Butea Superba olarak tanımlanan Kwao Krua bitkisinin yumrulu köklerinin yenileştirici bir ilaç gibi anlaşılması üzerine çekmiştir.Dr. Kerr bu bitkinin yenileştirici değerlerinin uluslarası olarak bilinmesini sağlamıştır.Daha sonra bu bitkiden kuvvetli bir fito-estrojen ayrıştırılmıştır. Bu ayrışık bu bitki için özeldir ve bitkinin 1952’de Pueraria Mirifica olarak tanımlanmasını sağlamıştır. Pueraria Mirifica yaşlı erkek ve kadınlara bir “gençlik çeşmesi” olarak yardım eder. 

Kaynak: Tıbbi Bitki Araştırma Enstitüsü Tıbbi Araştırma Bölümü Sağlık Bakanlığı Tayland
(Source: Medicinal Plant Research Institute, Department of Medical Sciences, Ministry of Public Health, Thailand; July 2000)