St | Herb Doğal Göğüs ve Güzellik Ürünleri

Image 1 title

type your text for first image here

Image 1 title

Image 2 title

type your text for second image here

Image 2 title

Image 3 title

type your text for third image here

Image 3 title

Araştırma

Tayland'lı araştırmacılar 1991’de önce Pueraria Mirirfica ve daha sonra Butea Superba üzerinde araştırmalara başlamışlardır. Pueraria Mirifica (Beyaz Kwao Krua) bitkisi başlıca Tayland’ın kuzey ve batı bölgelerinde andemik (yöresel) bulunmaktadır. Yerel olarakta "Beyaz Kwao Krua" bilinmektedir. 

 

Pueraria Mirifica Çalışması


Yeraltında büyüyen köklerde gelişen yumrular fito-estrojenleri depolarlar. Bunlar isoflavonlar (daidzin, daidzein, genistein, genistin ve puerarin) ve miroestrol ve bunun türevleri olan betasitosterol,stigmasterol,coumestrol,puerarin,mirificoumeston,kwakhurin ve mirificin maddeleridir. Araştırmanın kapsamı beyaz, kırmızı ve siyah Kwao-Krua’nın bioteknolojisi üzerine idi. Tayland’da birçok orman bölgelerinde bu bitkilerin doğru ve iyi olanlarının aranması yapılmış ve bunların bitkisel özellikleri, kimyasal incelemeleri, halk tarafından kullanıma hikayeleri, toksikolojisi, laboratuar testleri ve klinik denemeleri incelenmiştir. 

Araştırmacı kontrolünde yapılan çalışmanın sonuçları


Araştırmaların sonuçlarına göre Pueraria Mirifica ve Butea Superba'nın belirli zamanlarda ve dozlarda kullanılmasının insanlar için herhangi bir tehlikesi yoktur.
Bu araştırmacılar 9 yılı aşkın süredir kimyasal analizler, doku kültürleri, yaygın büyüme, yetiştirmede gelişmeler, elde edilen ürünler, ürün geliştirilmesi ve test edilmesi üzerine çalışmaktadırlar. Bu bulgular gıda takviyesi, kozmetik, ilaç ve içecek sanayileri için büyük katkılar sağlamıştır. Bu katkılarından dolayı Tayland ve diğer ülkelerde bu araştırmaların patentlerini almak için girişimler başlatılmıştır.
Seçilerek yetiştirilen Pueraria Mirifica bitkileri yüksek isoflavon taşırlar ve yüksek değişkenlik önleyici etkileri ile meme-kanseri hücrelerinde yüksek öldürücü etki gösterirlerir.
Halen beslenme uzmaları isoflavonların muntazaman olarak alınmasını bilhassa menopoazdan sonra ve hormon dengesizliği olanlarda kanserin önlenmesinde için tavsiye etmektedir.

Pueraria bulunan 20 de fazla kimyasal maddeler incelenmiş ve bunlar 3 gruba bölünmüştür.

  1. Sterol grubu içinde bulunan hafif etkili maddeler
  2. Meme kanserinden korunmada etkisi ispat edilmiş ve Japon yemeklerinde genellikle sağlıklı beslenme için kullanılan soya fasulyesinde bulunan isoflavonoid grubu maddeler
  3. Coumestan gurubu maddeler

Miroestrol ve Türevlerinin faydaları nedir


Beyaz Kwao Krua'da bulunan miroestrol ve türevleri estrojenik ve monojenik etkileri hızlandıran değerli kimyasallardır. Meme dokusu yenilenmesi ve meme büyütmesinde çok etkilidirler. (Pueraria Mirifica bitkisinin meme büyümesindeki etkisi üzerindeki klink çalışmalara, hormon yerine koyma tedavisi ile rahim, yumurtalık ve derideki gelişmeleri gösteren çalışmaların sonuçlarına bakınız)

Soya ile Pueraria Mirirfica arasındaki fark nedir


Doğu'nun başlıca bir doğal gıdalarından olan soya ve batı da sağlık yiyecek ürünlerinde gıda takviyesi bulunan Alfalfa düşük miktarlarda fito-estrojen içerirler. Bilhassa bunlarda miroestrol ve türevleri bulunmaz. Bunların vücuda faydaları Pueraria Mirifica’dan çok daha azdır. Araştırmacılar bu kimyasalların kuvvetli bir meme kanseri, prostat hiperplazisi, kolon kanseri, osteoporoz , ve kalp ve damar hastalıklarını önleyicisi oldukları saptanmışdır. Bunu kan kollesterin seviyesini düşürerek ve menopoz sendromuna mani olarak yaparlar.

Kaynak: Kimyasal bileşiği ve hormon yerine koyma tedavisi yayınlayan: Tıbbi bitki araştırma Enstitüsü, Tıbbi bilimler bölümü sağlık bakanlığı, Tayland Temmuz 2000
(Source: Medicinal Plant Research Institute, Department of Medical Sciences, Ministry of Public Health, Thailand, July 2000)

Sayfayı Paylaş